Jak skutecznie uprawiać słonecznik?

wrz 5, 2022 przez

Jak skutecznie uprawiać słonecznik?

Słonecznik może być rośliną rzeczywiście bardzo przyjazną dla sadowników i rolników, ale czy za każdym razem będziemy wiedzieli, jak się go sadzi oraz jakie są zasady uprawy? Z pewnością możemy mieć całkiem sporo problemów, jeżeli jest to nasz debiut w roli rolników. Okazuje się też, że słonecznik będzie niejednokrotnie także pełnić rolę rośliny typowo ozdobnej. Czasami jednak rolnicy decydują się również na uprawę tej rośliny, aby uzyskać bardzo dużą ilość ziarna. Można na tym zarobić. Wystarczy zresztą spojrzeć na oceny w sklepach, które są oferowane właśnie za słonecznik paczkowany lub na wagę. Zauważmy też, że jest to roślina dosyć odporna, jeżeli chodzi o warunki środowiskowe, czyli po prostu zmienną pogodę.

Słoneczniki dobrze znoszą brak wody?

Powszechnie wśród doświadczonych rolników znana jest wiedza, że słoneczniki bardzo dobrze będą znosiły warunki suszy, jeżeli chodzi o porównanie do innych roślin, które są często uprawiane w Polsce. Poza tym trzeba jednak pamiętać, że na wzrost i rozwój tej rośliny wpływać będą także również choroby wywoływane na przykład przez grzyby. Dodatkowo, jak możemy się dowiedzieć, na przykład ze strony agrowies.pl/slonecznik-podstawowe-warunki-i-zasady-uprawy-roslin-na-ziarno/, uprawom zagrażać mogą także mszyce albo pędraki i ślimaki, no i oczywiście dzikie ptactwo. Dlatego też specjaliści rekomendują tu w przypadku upraw tej rośliny minimalną powierzchnię, jeżeli chodzi o opłacalność, w granicach od 20 do 25 ha. W ten sposób możemy sobie zagwarantować optymalne:

  • plony
  • zyski

Pamiętajmy, że hodowanie roślin, jeżeli chcemy na nich zarobić, to po prostu musi być właśnie takie typowo biznesowe planowanie. Potwierdzi nam to zresztą każdy doświadczony rolnik lub doradca zajmujący się inwestycjami w sektorze rolnictwa.

Jakie wymagania ma słonecznik?

Koniecznie też wszyscy hodowcy muszą się oczywiście zorientować w wymaganiach, jakie ma właśnie słonecznik. Okazuje się, że rośliny te można uprawiać tylko i wyłącznie na czarnych ziemiach, ale również w grę wchodzi gleba brunatna, czy też piaski zalegające na glinie. Pamiętajmy jednak o tym, że słoneczniki przede wszystkim będą się rozwijać dobrze, jeżeli będą sadzone w glebie, która ma odczyn obojętny. Poza tym, jeżeli chodzi o samo wysiewanie, to stosuje się tutaj metodę siewu punktowego. Polega na umieszczaniu pojedynczych nasion w takich samych odległościach no i robimy to w rządkach. Z kolei, jeżeli chodzi o głębokość, to nasiona będą umieszczane około 7 cm w głąb gleby. Gdy zastosujemy się do tych rekomendacji, to możemy liczyć na dobre plony.

Podobne

Tagi