Serce domu – schody

kwi 1, 2018 przez

Serce domu – schody

Schody są sercem domu, zapewne wiele osób takie sformułowanie słyszało, są usytuowane przeważnie w środku oraz łączą one parter i poddasze, tak jakby dwa światy, ten roboczy na dole i ten spokojny, zaciszny kąt na górze.
Dobrze zaprojektowane, następnie wykonane stwarzają poczucie bezpieczeństwa, a także podnoszą walory estetyczne domu.
Rozróżniamy kilka głównych typów: pełne lub ażurowe, jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe, spiralne lub ze spocznikiem. Wybór zależy od upodobania inwestora, ale także od warunków technicznych.

 

W niewielkich domach, w których mamy mało miejsca na budowę schodów wykorzystywany jest najczęściej model zabiegowy. Schody zabiegowe to trudna sztuka, w miejscu spocznika, jak to bywa przy schodach dwubiegunowych (tych najwygodniejszych i najbezpieczniejszych) pojawiają się stopnie w postaci wydłużonych trapezów. Niewłaściwe wykonanie może utrudnić poruszanie się, a także być bardzo niebezpieczne dla użytkownika.
Zagrożenia mogą zostać ograniczone, jeśli konstrukcja zostanie prawidłowo wykonana, zgodnie ze sztuką budowlaną. Głównym założeniem jest to, by stopnie zwężone nie były ograniczone jedynie do zakrętu, lecz zakręcenie odbywało się już wcześniej.