Przyjazne dla środowiska opakowania do żywności

wrz 2, 2021 przez

Przyjazne dla środowiska opakowania do żywności

Światowy trend ekologicznego stylu życia zwrócił uwagę na problem opakowań do żywności. Klienci coraz bardziej cenią sobie świadome i odpowiedzialne produkty. Dlatego producenci zaczęli wprowadzać zmiany w produkcji opakowań, które będą bardziej przyjazne dla środowiska. W dzisiejszych czasach duże trendy to przede wszystkim niskie zużycie wody, energii oraz zrównoważony rozwój. Firmy, które chcą chronić środowisko wprowadzają opakowania, które są w pełni lub częściowo biodegradowalne.

Innowacyjne materiały na opakowania

Pamiętajmy, że opakowania, z którymi mamy codzienny kontakt, powinny być bezpieczne dla zdrowia i nie szkodzić środowiskowi. Przykładem jest recykling papieru lub szkła, co zmniejsza ilość odpadów. W dzisiejszych czasach do produkcji opakowań używa się również takich materiałów jak karton, który jest w pełni biodegradowalny, a także skrobia kukurydziana, czy celuloza. W przypadku opakowań jednorazowego użytku zastosowanie miało między innymi naturalne tworzywo PLA, czyli kwas polilaktydowy.

Mniej odpadów – więcej Pieniędzy!

Opakowania biodegradowalne przyjazne dla środowiska są jednocześnie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Z jednej strony przyciągają świadomych klientów ceniących sobie opakowania przyjazne dla środowiska, a z drugiej pozwalają na zmniejszenie ilości generowanych przez firmy odpadów. Przedsiębiorcy, którzy stosują takie opakowania, zyskują zwiększone zainteresowanie ze strony konsumentów. Ostatnie badania pokazały, że prawie 90% badanych zwracało uwagę na jakość opakowania, a dla ponad 70% klienci wyglądem opakowania decydują się na zakup danego produktu.

Inicjatywy marketingowe

W Polsce pojawiły się już pierwsze inicjatywy dotyczące zmniejszania zużycia plastiku. Supermarkety wprowadziły biorące udział w projekcie firmy z recyklingu, w którym klient kupując produkt, za określoną kwotę, zyskuje punkty, a następnie może je wymienić na nagrody. W ramach programu promującego opakowania ekologiczne wydawane są też plastikowe nakładki o specjalnym kształcie, które umożliwiają hermetyczne zamknięcie przezroczystych opakowań warzyw i owoców.

Podsumowanie

Przyjazne dla środowiska opakowania to przede wszystkim inwestycja w przyszłość. Wprowadzenie przez firmy innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań przynosi korzyści dla środowiska, a także przyciąga świadomych konsumentów. Również inicjatywy takie jak zmniejszenie używania jednorazowych plastikowych opakowań, mogą być bardzo skutecznymi sposobami na ochronę środowiska zarówno z punktu widzenia jednostki, jak i całego społeczeństwa. Ceny takich produktów w stosunku do tradycyjnych opakowań, są już przystępne, dlatego warto rozważyć takie rozwiązania, nie tylko z powodów ekologicznych, ale również ekonomicznych.

Podobne

Tagi