Żywienie bydła – młóto browarniane jako rarytas
Ten do niedawna niedoceniany przez rolników odpad browarniany uznawany jest obecnie za cenny i wartościowy pokarm dla zwierząt hodowlanych. Składnik ten aktualnie wprowadzany jest jako podstawa prawidłowego żywienia bydła i trzody chlewnej. Jeszcze parę lat temu produkt ten uznawano za nikomu niepotrzebny, zbędny, jak i problematyczny – „bo co tu zrobić z niewykorzystywanymi przez nikogo resztkami po masowej produkcji piw? Poglądy na tego typu produkt zmieniły się, po badaniach laboratoryjnych, gdzie okazało się, że młóto browarniane to surowiec, który zawiera w sobie, aż 75% wody. Gdzie w związku z tym rozpowszechniono informacje drogą publiczną, że jest to bardzo dobra pasza białkowa i treściwa, która może służyć jako pożywienie dla zwierząt.
Należy mieć świadomość tego, że nie każde młóto nadaje się na pasze. Do niezbyt chętnie jedzonych przez bydło należy odpad z produkcji ciemnych piw, Lagerów. Natomiast do najsmaczniejszych zalicza się ten z produkcji piw typu pils. Młóto powstaje w trakcie odfiltrowywania zacieru przy produkcji piw. Wyglądem przypomina kasze zbożową i do tego bardzo rozdrobnioną o zapachu identyfikującym się z świeżo wypieczonym chlebem.
Bardzo ważną kwestią, jest rozeznanie w temacie i wnikliwie przeanalizowanie za i przeciw jego zastosowaniu. Jedną z kluczowych informacji jakie powinniśmy zebrać jest to w jaki sposób przechowywać duże ilości młóta browarnianego. Mianowicie musi być ono prawidłowo magazynowane. Wszystko po to, aby zachować jak najdłużej cenne składniki odżywcze. Warto zapamiętać sobie najważniejszą kwestie: produkt ten jest łatwo psujący się. Dlatego też warto, kupować młóto browarniane systematycznie, w odpowiednich jego ilości, tak aby jak najświeższe trafiało do zwierząt – przechowywanie młóta do kilku dni od zakupu lub nauczenie się jego konserwacji. Metody podajemy poniżej:
• jednym z droższych, ale i bezpieczniejszych sposobów zakiszania młóta są bele cylindryczne, które są najlepsze do warunków beztlenowej fermentacji,
• przechowywanie w silosach i suszenie go do wilgotności 13% lub opakowaniach typu BIG Bagi – najbezpieczniejsze z rozwiązań,
• zakiszone młóto browarniane trzymać w poziomych silosach lub pryzmach
Sezon wiosenno-letni jest idealnym czasem do wyrabiania 70% całej produkcji młóta. Pozostałe 30% pozostawia się na czas zimowy. Umiejętność magazynowania i robienia zapasów jest bardzo ważne, bo można dzięki temu zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. Najbardziej opłacalne jest kupienie młóta latem. Warto przekalkulować podaż i podpisać umowę z producentem na stałe dostawy i zapewnienie sobie stałych kwot. Dobra lokalizacja zakupu młóta browarnianego, jest niebywale istotna. Jest wiele firm, które oferują jego sprzedaż, np. w prasie, czy też Internecie. Nie zawsze są one bezpieczne i sprawdzone, a odpad browarniany nie jest odpowiedni. Warto rozeznać się w temacie, aby nie zapłacić za produkt ceny, która nie jest adekwatna do jego jakości. Specjaliści natomiast radzą, aby kierować swoje zapotrzebowanie bezpośrednio do producentów, a unikać pośredników.
WAŻNE:
Polska Kompania Piwowarska i należące do niej browary sprzedają młóto jedynie poprzez ogłoszone przetargi tylko i wyłącznie firmom. Natomiast klienci indywidualni, nie mogą dokonywać u nich takiego zakupu.
Należy zwrócić uwagę również na to, aby młóto posiadało zezwolenie od Lekarza Weterynarii.
Sole mineralne, makro i mikro elementy, witaminy z grupy B, A, E, jak i wspomniane powyżej białko zawarte w w/w surowcu, korzystnie obniża mocznik w mleku. Dlatego powszechnie wiadomo, co mają na myśli specjaliści, którzy twierdzą, że „kto nie daje bydłu młóta, ten nie ma mleka” Stwierdzono, że po jego odstawieniu z diety krów ich ilość mleka obniża się, aż o 10%. Przede wszystkim zanim zacznie się podawać młóto zwierzętom hodowlanym należy zagłębić swoją wiedzę co do ilości, które należy dostarczać zwierzętom, aby dieta ich była zbilansowana, a nie zachwiana co mogłoby skutkować problemami zdrowotnymi u tych, że zwierząt.