Jak rozpuścić klej: Skuteczne metody usuwania różnego rodzaju klejów

lis 3, 2020 przez

Jak rozpuścić klej: Skuteczne metody usuwania różnego rodzaju klejów

Kleje są obecne w naszym życiu na co dzień. Stosujemy je do sklejania różnorodnych materiałów, jednak czasem zdarza się, że na przykład przy składaniu mebli, pojawiają się kłopoty z nadmiarem kleju. Co wtedy zrobić, by pozbyć się go skutecznie i w sposób bezpieczny? W tym artykule podpowiemy, jak rozpuścić klej oraz przedstawimy skuteczne metody usuwania różnego rodzaju klejów.

  1. Klej cyjanoporcyny – jak sobie z nim poradzić?
    Klej cyjanoporcyny jest bardzo skuteczny, jednak nieco trudny w użyciu. Lepi bardzo szybko i trwało, a jedynym sposobem, by się z nim rozstać, jest użycie acetonu. Przed przystąpieniem do usuwania kleju należy założyć rękawiczki ochronne i zabezpieczyć okolicę, w której będziemy działać. Następnie nasączamy wacik w acetonie i delikatnie przecieramy nim powierzchnię, na której znajduje się klej. Można także skorzystać z wacików nasączonych olejem roślinnym, by zmiękczyć klej przed użyciem acetonu.

  2. Jak pozbyć się kleju z mebli?
    Przy składaniu mebli często zdarza się, że w miejscach, w których nie powinien pojawić się klej, zalepi się tafla drewna. W takim przypadku warto sięgnąć po szmatkę nasączoną olejem roślinnym, a następnie przetrzeć nią powierzchnię mebla. W razie potrzeby można też użyć rozpuszczalnika lakierowego lub spirytusu.

  3. Usuwanie kleju z tkanin.
    Nie trzeba od razu wyrzucać ulubionej koszuli czy spodni, które przypadkowo zetknęły się z klejem. W takiej sytuacji warto postawić na etanol lub octan etylu, które rozpuszczają klej, a jednocześnie nie uszkadzają tkaniny. Należy jednak pamiętać, by najpierw przetestować rozpuszczalnik na mniej widocznej części tkaniny, by upewnić się, że nie spowoduje on uszkodzeń materiału.

  4. Jak usunąć klej z plastiku?
    Plastik niestety jest bardzo wrażliwy na działanie rozpuszczalników, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy dany produkt nie zrobi krzywdy formie plastikowej. Do usuwania kleju w tym przypadku przyda się spirytus lub aceton, jednak należy być ostrożnym, by nie uszkodzić powierzchni.

  5. Usuwanie kleju z metalu.
    Metalowa tafla, która zaschniętym klejem została przymocowana do innych elementów, również może być ratowana. W tym przypadku warto zastosować rozpuszczalnik, ale warto też pamiętać o ochronie rąk i okolicznych powierzchni. Warto wykorzystać waciki lub gąbki, by naładować je rozpuszczalnikiem i dokładnie przetrzeć zasypany obszar.

Podsumowując, usuwanie kleju może być proste, jeśli zastosujemy właściwe metody i dobrze dobierzemy narzędzia. Warto jednak pamiętać o ostrożności, by nie uszkodzić powierzchni, na których działać będziemy, a także o zabezpieczeniu własnego zdrowia.

Podobne

Tagi