Jak poprawnie segregować śmieci w domu?

sie 4, 2020 by

Jak poprawnie segregować śmieci w domu?

Segregacja odpadów to dziś już nie tylko „fanaberia ekologa”, ale odpowiedzialna postawa i obowiązek każdego z nas. Zasady segregacji śmieci reguluje WSSO – system, który wprowadza klasyfikację odpadów i podpowiada również, jakie worki na śmieci warto mieć w domu, aby łatwiej było rzecz ogarnąć. Jak zatem segregować śmieci poprawnie?

W systematyzacji pomagają kolorowe worki na śmieci. Każdy z kolorów przyporządkowany jest innej grupie odpadów. I tak… Niebieskie worki do segregacji śmieci przeznaczone są na papier, zielone na szkło, żółte na metale, plastik i inne tworzywa sztuczne, brązowe na odpady organiczne, a do czarnych worków na śmieci wrzuca się wszystko inne, co segregacji nie podlega – to tak zwane odpady zmieszane. To jest ta łatwiejsza część zasad segregacji odpadów. Schody zaczynają się w momencie, w którym okazuje się, że nie każdy szklany śmieć można włożyć do worka ze szkłem, nie każdy papierowy odpad nadaje się do worka z papierem i nie wszystko, co organiczne kwalifikuje się do grupy BIO…

Zawartość niebieskich worków na śmieci – PAPIER

Segregacja odpadów zakłada, że w niebieskich pojemnikach i workach na śmieci gromadzimy papier, ale… musi to być wyłącznie papier czysty. Wrzucamy więc tutaj na przykład: czasopisma, gazety, stare kalendarze, notesy, ulotki, pocztówki, listy, niepotrzebne dokumenty, papier biurowy, plakaty, tekturowe teczki, kartonowe pudełka etc. Nie wolno natomiast odkładać tutaj śmieci papierowych brudnych, jak powiedzmy zużyte ręczniki papierowe, używane chusteczki higieniczne czy papier toaletowy, a także papierowych opakowań po produktach spożywczych, które najpewniej także są zabrudzone.

Zawartość zielonych worków na odpady – SZKŁO

W przypadku szkła także są – niestety – pewne wyjątki w zakresie segregacji. Do zielonych pojemników i worków na śmieci możemy wrzucać – co prawda – szklane opakowania po większości produktów spożywczych (opróżnione butelki czy słoiki), a także po kosmetykach i/lub lekach (oczywiście bez zawartości), nie jest to jednak miejsce na szkło z rozbitego okna, lusterka czy na przykład talerzy albo naczyń żaroodpornych. Nie możemy odkładać tutaj również (mimo że niewątpliwie są wykonane ze szkła) odpadów typu żarówki czy świetlówki (niezależnie od ich rodzaju).

Zawartość żółtych worków do segregacji śmieci – METALE/PLASTIK

Żółte kosze i worki na śmieci mieszczą dość dużo różnych rzeczy, bo wrzucamy tu zarówno odpady z metalu, jak i te wykonane z różnych tworzyw sztucznych, na przykład plastikowe butelki czy metalowe puszki po napojach, zakrętki słoików, foliówki, aluminiowe naczynia, elementy styropianowe, popsute, plastikowe zabawki, tubki po kremach, pastach do zębów, plastikowe pojemniki po artykułach chemii gospodarczej etc. Nie wolno nam umieszczać tutaj żadnych elektrośmieci (baterie czy urządzenia elektroniczne), opakowań po produktach w aerozolu oraz, co bardzo istotne, puszek po farbach i olejach.

Zawartość brązowych worków na odpady – BIO

Do worków na odpady BIO wkładamy śmieci pochodzenia naturalnego (to, co organiczne), ale nie zwierzęcego plus kilka innych wyjątków. Możemy więc tu wrzucać na przykład zwiędłe bukiety kwiatów, fusy z ekspresu do kawy (jeśli nie są w metalowej kapsułce) czy fusy po herbacie, resztki jedzenia (zgniłe warzywa lub owoce, niedojedzone ziemniaki czy surówka z obiadu etc.). Nie możemy: ziemi (od wyrzucanych roślin) ani kamieni (na przykład z ogródka czy akwarium), popiołu (z grilla czy z pieca), drewna, kości, mięsa ani tłuszczu zwierzęcego, podobnie jak sierści czy odchodów zwierząt.

Zawartość czarnych worków na śmieci – (NIE)SEGREGOWANE

W czarnych workach na śmieci zbieramy odpady zmieszane – większość tych, które nie pasują do żadnej z czterech wcześniejszych kategorii (zużyte środki higieniczne, mięsne resztki jedzenia, odchody zwierzęce itp.) lub są „niesegregowalne” z powodu swojej konstrukcji (bo składają się z wielu różnych tworzyw, które trudno rozdzielić). Wrzucamy tu z reguły także wszystko to, co do czego mamy wątpliwości – jak rzecz sklasyfikować. Nie odkładamy tutaj oczywiście śmieci, które należą do kategorii wyjątkowych, jak elektrośmieci czy leki, które składuje się zupełnie osobno.

Osobne kategorie stanowią śmieci wielkogabarytowe, a także gruz poremontowy, które wymagają niekiedy specjalnych worków na odpady czy pojemnikow przeznaczonych wyłącznie na to.

Sprawdź worki na śmieci oferowane przez GRALA Producent opakowań foliowych na https://sklep.grala.com.pl/eko-bio/ekologiczne-worki-na-smieci/

Related Posts

Tags