Jak dbać o ekosystemy leśne i chronić przed wylesianiem

cze 21, 2021 przez

Jak dbać o ekosystemy leśne i chronić przed wylesianiem

W dzisiejszych czasach zagadnienie dbałości o ekosystemy leśne oraz ochrona przed wylesieniem staje się coraz bardziej istotne. Las pełni wiele ważnych funkcji ekologicznych oraz społecznych, dlatego tak ważne jest, abyśmy zadbali o jego przetrwanie i zachowanie jego zasobów. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak możemy dbać o nasze lasy oraz chronić je przed wylesieniem.

I. Funkcje lasów
Las pełni bardzo ważne funkcje w skali globalnej, ale także ma wpływ na nasze życie w sposób bezpośredni.

 • Ochrona gleby i wody – drzewa zapobiegają erozji gleby oraz przyczyniają się do ochrony wód, jakie w niej są zawarte.
 • Produkcja tlenu – lasy zajmują około 30% powierzchni Ziemi i wytwarzają około 20% tlenu potrzebnego do życia wszystkich organizmów na naszej planecie.
 • Magazynowanie dwutlenku węgla – drzewa magazynują dwutlenek węgla i przyczyniają się do jego usuwania z atmosfery, co jest szczególnie ważne w walce z globalnym ociepleniem.
 • Ochrona różnorodności biologicznej – lasy są siedliskiem setek tysięcy gatunków roślin i zwierząt, co przyczynia się do bogactwa różnorodności biologicznej planety.

II. Problematyka wylesiania
Niestety ludzka działalność wpłynęła niekorzystnie na los lasów, zwłaszcza poprzez wylesianie.

 • Wylesianie jest jednym z głównych czynników prowadzących do zmian klimatu i erozji gleby.
 • Coraz częściej dochodzi do wylesiania w celu pozyskania drewna, budowy infrastruktury drogowej czy licznych miast.
 • Właściwe zarządzanie zasobami leśnymi jest kluczowe dla przyszłości planety, zwłaszcza że teraz lasy zmieniają się w tempie, jakiego nie znamy od tysięcy lat.

III. Jak dbać o las?
Zachowanie lasu to zadanie dla każdego z nas. Wiele możemy osiągnąć poprzez stosowanie prostych zasad i rozwiązań.

 • Nie śmiećmy w lasach – każde śmiecenie w lesie przyczynia się do niszczenia otaczającego nas środowiska.
 • Wybierajmy produkty pochodzące z trwałych lasów – kupując drewno, papier czy różne produkty pochodzące z lasów, zwracajmy uwagę na to, czy są one produkowane w sposób zgodny z zasadami przyjaznymi dla środowiska.
 • Nie palmy traw na wiosnę – palenie traw powoduje nie tylko kłopoty związane z dymem i pyłem, ale także zniszczenie siedlisk dla zwierząt.
 • Zachowujmy spokój – w lesie jest wiele dzikich zwierząt, które przyczyniają się do równowagi ekosystemu. Stosujmy zasady minimalizacji szkód łowieckich i innych działań, które mogą wpłynąć na ich siedliska.
 • Promujmy rezygnację z mięsa – w naszej diecie warto też zwrócić uwagę na często nierezydentalny wpływ na lasy związany z produkcją mięsa.

IV. Alternatywne źródła drewna
Istnieją także sposoby na to, aby pozyskiwać drewno, nie niszcząc przy tym lasów.

 • Pozyskiwanie drewna z recyklingu – zamiast pozyskiwać nowe drewno, korzystajmy z różnych materiałów, jakie są produkowane z drewna pochodzącego z recyklingu.
 • Korzystanie z alternatywnych źródeł drewna – drewno można pozyskiwać także z upraw, gdzie drzewa są hodowane w sposób zgodny z zasadami przyjaznymi dla środowiska, a także przez renowację i odnowienie starych, nieużywanych domów.

V. Podsumowanie
Dbanie o lasy i zapobieganie wylesianiu to zadanie, które leży na barkach każdego z nas. Proste kroki, jakie możemy podjąć, aby chronić otaczające nas środowisko, mają ogromny wpływ na zachowanie równowagi ekosystemu oraz na przyszłe pokolenia. Zachowanie lasów to misja, której powinniśmy się podjąć codziennie, nie tylko w święto Udziału w obchodach Dnia Ziemi.

Podobne

Tagi