Spawanie – podstawowa metoda łączenia elementów metalowych

lis 25, 2021 by

Spawanie – podstawowa metoda łączenia elementów metalowych

Rozwój przemysłowy od dawna ciągnie za sobą rozwój technologii wytwórczych. Przy przetwórstwie metalu bardzo ważne są metody jego obróbki i przetwarzania. W tym artykule zostanie omówiona rola metod łączenia materiałów metalowych, a właściwie jeden sposób, mianowicie spawanie. Spawanie jest jedną z najpowszechniej używanych metod łączenia elementów metalowych, znajdujemy to rozwiązanie w elementach konstrukcyjnych budowli, w technologii wytwarzania elementów samochodowych, rowerów, samolotów, a także praktycznie w każdej możliwej do wyobrażania sobie dziedzinie zastosowania elementów metalowych. Bardzo duże znaczenie ma w takiej sytuacji odpowiednie wykorzystanie materiałów pozwalających na prowadzenie prac tego typu.

Elektrody

Rozważając podjęcie tematu spawania należy zacząć od wyboru metody i elektrod. Wybór elektrody do zgrzewania ma kluczowe znaczenie na cały proces, a wybiera się to na podstawie potencjalnego zastosowania spawanego obiektu. Inne elektrody zostaną zastosowane w przypadku spawania elementów mających być zanurzonymi, a inne w spawaniu konstrukcji lekkich, jak na przykład ramy roweru. Zawsze należy zwrócić uwagę na podstawowe charakterystyki elektrod, oczywiście wchodzą w to takie cechy jak wymiar oraz kształt, ale także sam czas zgrzewania. W tych parametrach warto dodatkowo zwrócić uwagę na nacisk jaki należy kłaść na elektrodę oraz temperaturę jaką należy zastosować dla danych elektrod.

Kiedy mówi się o spawaniu przed oczami pojawia się długa elektroda w szczypcach i osoba w czarnej masce chroniąca oczy. Warto w tym momencie wiedzieć, że w takiej sytuacji mamy do czynienia ze zgrzewaniem elektrycznym oporowych (z angielskiego resistance welding), które jest najpowszechniej stosowaną metodą spawania. Można wyróżnić kilka typów tego typu spawania, na przykład doczołowe (zwarciowe, iskrowe), punktowe (jedno lub dwustronne), liniowe lub garbowe. W zależności jakie elementy mają być ze sobą połączone wybiera się odpowiednią metodę. Oczywiście każdy z tych spawów charakteryzuje się innym wyglądem, stąd bardzo ważna jest też ocena czy miejsce takie będzie powszechnie widoczne, czy jednak będzie delikatnie ukryte.

Gdzie można wykorzystać metody spawania

Miejsce w którym mają być zastosowane materiały spawane determinuje w jaki sposób będzie realizowana praca z elektrodami. Jeżeli spawana będzie rama roweru to spoina, nawet jeżeli jest pozostawiona widoczna, nie może zdecydowanie mocno odstawać od powierzchni. Z kolei kiedy wykonywane jest przypawanie kołków, sam proces nie pozostawia aż tak dużej spoiny, żeby należało się tym przejmować. Powodowane jest to jednak zazwyczaj tym, że warstwy tak silnie się ze sobą wiążą, że bardzo niewiele materiału wylewa się spod kołka.

Podsumowanie

Spawanie jest procesem bardzo powszechnym. Aby poprawnie przeprowadzić proces należy odpowiednie i z dokładnością ocenić zastosowanie spawanych elementów, a następnie wybrać metodę i elektrody. Spawanie jest metodą bardzo trwałą i tanią, przez co jest tak powszechnie stosowane.

Related Posts

Tags