Jak zrobić własne naturalne kosmetyki w domu

sie 3, 2021 przez

Jak zrobić własne naturalne kosmetyki w domu

Chcesz mieć kontrolę nad składem swoich kosmetyków? Nie chcesz wydawać fortuny na luksusowe, naturalne produkty? Nie ma problemu! W dzisiejszych czasach wiele osób pragnie zastąpić syntetyczne kosmetyki naturalnymi alternatywami, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Nie wierzysz, że jest to łatwe i możliwe do zrobienia? Nic prostszego! W tym artykule przedstawimy kilka łatwych receptur na domowe kosmetyki, a także kilka porad ekspertów w tej dziedzinie.

 1. Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki?

Naturalne kosmetyki są przyjazne dla naszej skóry. Porównując je z syntetycznymi produktami, nie podrażniają, nie wysuszają skóry i nie różnią się składem od produktów, których używamy w codziennym życiu. Często w składzie syntetycznych kosmetyków stosowane są substancje chemiczne, których działanie może być nieprzewidywalne dla naszego zdrowia. Warto zatem zastąpić je naturalnymi kosmetykami, które oprócz tego, że są bezpieczne dla naszej skóry, również zwiększą komfort naszego życia.

 1. Jakie kosmetyki możemy zrobić samodzielnie w domu?

a) Balsam do ciała
Składniki:

 • 1/2 szklanki oleju kokosowego
 • 1/4 szklanki masła shea
 • kilka kropli olejku eterycznego (np. lawendowego)

Sposób wykonania:
Olej kokosowy i masło shea rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Następnie dodajemy kilka kropli olejku eterycznego i mieszamy. Przelewamy do pojemnika i chłodzimy w lodówce. Gotowy balsam nakładamy na ciało po kąpieli lub prysznicu.

b) Peeling do ciała
Składniki:

 • 1/2 szklanki cukru
 • 1/4 szklanki oleju kokosowego
 • kilka kropli olejku eterycznego (np. cytrynowego)

Sposób wykonania:
Cukier mieszamy z olejem kokosowym i olejkiem eterycznym. Gotowy peeling używamy podczas kąpieli lub prysznicu.

c) Szminka
Składniki:

 • 1 łyżeczka wosku pszczelowego
 • 1 łyżeczka masła shea
 • 1 łyżeczka oleju kokosowego
 • kilka kropli olejku eterycznego (np. waniliowego)

Sposób wykonania:
Wosk rozpuszczamy w kąpieli wodnej, a następnie dodajemy olej kokosowy i masło shea. Przykrywamy, chłodzimy i mieszamy co jakiś czas, aż do uzyskania gładkiej masy. Następnie dodajemy kilka kropli olejku eterycznego, mieszamy i przelewamy do pojemnika.

 1. Jakie składniki powinny znaleźć się w naturalnych kosmetykach?

a) Oleje zimno tłoczone
Oleje zimno tłoczone to najlepsze źródło składników odżywczych dla naszej skóry. Odróżniają się od olejów rafinowanych tym, że składniki odżywcze w nich nie uległy zniszczeniu procesem rafinacji.

b) Ekstrakty ziołowe
Ekstrakty ziołowe mają właściwości łagodzące, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Dlatego warto wykorzystywać je do pielęgnacji skóry.

c) Oleje eteryczne
Oleje eteryczne są bardzo wartościowe ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w produktach do skóry, szczególnie problematycznej.

 1. Jak przechowywać naturalne kosmetyki?

Naturalne kosmetyki najlepiej przechowywać w pojemnikach z ciemnego szkła lub w specjalnych pojemnikach do przechowywania kosmetyków, które posiadają wewnętrzne nakładki izolujące. Warto pamiętać, że kosmetyki te tracą swoją skuteczność w wyniku kontaktu z powietrzem, światłem i wysoką temperaturą.

 1. Podsumowanie

Wykonanie kosmetyków w domowym zaciszu jest korzystne dla naszego zdrowia i portfela. Dzięki temu, że znamy skład posiadających kosmetyków, możemy uniknąć produktów szkodliwych dla naszego zdrowia i użyć naturalnych składników, które dostarczą nam niezbędnych substancji odżywczych dla skóry. Warto zatem wykorzystać wiedzę ekspertów i spróbować samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki do pielęgnacji.

Podobne

Tagi