ABC hodowli drobiu
Każdą hodowle zwierząt należy rozpoczynać bardzo rozsądnie i mieć przygotowany plan na parę miesięcy do przodu. W zależności od tego, na hodowlę jakich zwierząt się zdecydujemy procedury, koszty i inne ważne informacje mogą być różne. Poniżej przedstawiamy podstawowe zagadnienia, które każdy przyszły właściciel hodowli drobiu powinien znać.
Rodzaje hodowli drobiu
Hodowla drobiu to chów zwierząt takich jak kury, indyki, kaczki, perliczki, przepiórki oraz gęsi. Fermy dzielimy ze względu na jej przeznaczenie. W przypadku drobiu podział wygląda następująco:
- Chów niosek – jest to rodzaj chowu, którego przeznaczeniem jest sprzedaż jajek. Najczęściej hodowcy decydują się na zakup kur, ponieważ w Polsce to właśnie na kurze jaja jest największy popyt. W ostatnich latach popularność zyskują jaja przepiórcze ze względu na wiele cennych właściwości oraz brak alergenów, które zawierają jaja kurze.
- Chów na mięso – mięso drobiowe jest najczęściej kupowanym mięsem w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ jest to jedno z najchudszych i najzdrowszych mięs. Żyjemy w czasach, gdzie większość osób jest na dietach i to właśnie mięso z takich ptaków jak kurczak czy indyk są najbardziej pożądane.
Odpowiednie warunki chowu
Warunki hodowli drobiu są regulowane prawnie w całej Unii Europejskiej. Jest to spowodowane nie tylko dbaniem o jakość żywności, ale przede wszystkim szacunkiem, jaki każdy z nas powinien mieć do zwierząt oraz ich bezpieczeństwem. Te restrykcje, są zależne od gatunku zwierząt i przeznaczenia hodowli. Warunki określone prawnie to m.in.:
- Optymalne warunki w pomieszczeniu, w którym są zwierzęta- światło imitujące światło naturalne, temperatura, poziom wilgoci, dobra izolacja przed wiatrem oraz odpowiednia powierzchnia względem ilości zwierząt,
- Dbanie o zwierzęta- codzienna fachowa opieka nad drobiem,
- Odpowiednie odprowadzanie zanieczyszczeń z fermy.
Poza warunkami określonymi przez prawo warto także zwrócić uwagę na dogodną lokalizację hodowli drobiu. Ważnym jej aspektem jest położenie umożliwiające łatwy dojazd przy dystrybucji lub transporcie zwierząt. Innym aspektem istotnym czy wyborze miejsca jest otoczenie. Fermy nie należy stawiać od razu przy osiedlu domów jednorodzinnych tylko bardziej na uboczu.
Zdrowie i leczenie na fermie drobiu
Podstawą jakości jaj oraz mięsa są zdrowe zwierzęta. Na co dzień drobiu powinien doglądać personel posiadający kwalifikacje z zakresu rolnictwa bądź weterynarii lub osoba o dużym doświadczeniu w pracy na podobnym stanowisku. Do zakresu obowiązków pracownika należy doglądanie stanu zdrowia zwierząt, karmienie, przenoszenie oraz przygotowywanie zwierząt do transportu, wykonywanie prac porządkowych i wiele innych. Najczęstszymi chorobami występującymi w hodowlach drobiu są:
- Mykoplazmoza – jest to choroba wywoływana przez bakterie mykoplazmy, czyli malutkie drobnoustroje. Objawia się kaszlem, utratą wagi i brakiem apetytu drobiu. Najlepszą formą ochrony zwierząt przed tą chorobą są profilaktyczne szczepienia.
- Syngamoza – to plaga nicieni, które bytują w drogach oddechowych zwierzęcia. Do objawów należą duszności, ciężki oddech i wyciąganie szyi ku górze. W przypadku tej choroby pasożytniczej można zastosować leczenie farmakologiczne.
- Zakaźny katar – choroba bakteryjna, która bardzo łatwo przenosi się na inne ptaki. Objawami tego schorzenia są opuchnięte okolice oczu i zatok i katar. W jej leczeniu stosowane są antybiotyki.
Decydując się, na założenie hodowli drobiu musimy mieć na względzie przede wszystkim dobro zwierząt. Warunki, które im zapewniamy powinny być zgodne z tym, czego dane zwierzęta potrzebują.