Hodowla z Pasją: Kluczowe Informacje o Jajach Lęgowych i Pisklętach.

sty 17, 2024 przez

Hodowla z Pasją: Kluczowe Informacje o Jajach Lęgowych i Pisklętach.

Jeżeli prowadzicie hodowlę kaczek, kur czy np. gęsi, to dbając o jej rozwój musicie wybierać najlepsze jaja lęgowe, by potem cieszyć się pięknymi i zdrowymi pisklętami. Jak powinna wyglądać hodowla z pasją?

Jak wybrać odpowiednie jaja lęgowe?

Znalezienie najlepszych jaj lęgowych nie musi być bardzo trudne. Przede wszystkim trzeba kupować je u pewnych, najlepiej doświadczonych hodowców. Warto wybierać takie, które mają nie więcej niż 5 dni. Dodatkowo skorupki powinny być równe, bez pęknięć. Jaja lęgowe powinny mieć nieco wydłużony kształt. W żadnym wypadku nie należy wybierać tych nienaturalnie dużych, gdyż najczęściej okazuje się, że zarodki w takich jajach umierają przed wykluciem się. Po zakupie odpowiednich jaj lęgowych odkażamy je i dezynfekujemy. Należy pamiętać, że temperatura musi być relatywnie wysoka, nawet chwilowe trzymanie jaj w lodówce może spowodować obumarcie zarodków. Jaja umieszczamy w inkubatorze, pamiętając by szpiczasty koniec skierowany był ku górze. Raz na dzień obracamy jaja. Dodatkowo należy zadbać o właściwą wilgotność powietrza. Do 11 dnia powinna być ona na poziomie 50-60 stopni, natomiast po upływie 11 dni wilgotność powinna oscylować na poziomie 70 stopni. Po 3 tygodniach powinny już wykluwać się kurczęta, natomiast małe gąski wykluwają się po 28 dniach, zaś kaczuszki nawet po 36 dniach.

Jaki inkubator do jaj lęgowych wybrać?

Po zakupie dobrych jaj lęgowych należy je umieścić w inkubatorze. Najlepiej wybrać urządzenie, które zapewnia równomierną temperaturę. Dodatkowo niezbędny jest wentylator, który zapewnia ciepło w każdej komorze. Możecie zdecydować się na inkubator z termoobiegiem, który utrzymuje wilgotność i temperaturę. Tańsze są modele bez termoobiegu, jednak nie zawsze zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Po wykluciu się należy zapewnić zwierzętom wodę. Po upływie 24 godzin trzeba dać im także pokarm. Jednocześnie ptaszki nadal powinny znajdować się w inkubatorze, najlepiej przez okres kilkunastu godzin, do czasu aż wyschną. Dopiero potem można je przenieść w bezpieczne miejsce, a później zadbać o ich dalszy rozwój i bezpieczeństwo. Małe pisklęta powinny spożywać drobne kasze surowe, np. z kaszy manny czy kaszy gryczanej. Zaleca się też podawanie wody z dodatkiem paszy mineralnej.

Podobne

Tagi