Odnawiamy lakierowane drzwi

kwi 14, 2019 przez

Odnawiamy lakierowane drzwi

Nie można sobie w zasadzie wyobrazić domu, mieszkania bez drzwi. Jest to element, który ma do odegrania w naszej nieruchomości istotną rolę i do tego jest stale eksploatowany. Tym samym trudno się dziwić, że intensywne użytkowanie i czas nie są dla nich obojętne. Na całe szczęście decydując się ja ich renowację możemy im przywrócić dawny blask. Jak odnowić drzwi drewniane lakierowane? O tym właśnie będzie niniejszy tekst, a zatem zapraszamy do jego lektury.

Ściągamy stary lakier z powierzchni drzwi

Chcąc odnowić swoje drzwi z drewna pokryte lakierem, musimy w pierwszej kolejności pozbyć się tego ostatniego. Z reguły na drzwiach mamy kilka jego warstw i trzeba wykazać się starannością przy ich zdejmowaniu. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzenia drewna. Możliwości mamy tu kilka, a najczęściej stosowaną jest podgrzanie powłoki gorącym powietrzem. Jest on podgrzany punktowo i da się go zdjąć przy użyciu szpachelki. Kolejnym rozwiązaniem jest chemiczne zmywanie starej powłoki, lecz tutaj warto mieć zachowany rysunek drewna. Podejmując się takich czynności, wykonujemy je tylko na świeżym powietrzu z racji trujących oparów. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zeszlifowanie starej warstwy lakieru. Wtedy też przed zainicjowaniem prac ściągamy klamki, zawiasy i zamki, aby ich nie uszkodzić. Pamiętajmy, aby potem tych przestrzeni nie malować czy lakierować, gdyż nasze elementy nie będą później pasowały. Zamiast demontować te części można je też starannie okleić.

Finalne wykończenie starych drzwi – lakier czy lazura?

Jak odnowić drzwi drewniane lakierowane będąc już na tym etapie? Należy drzwi niezwłocznie zabezpieczyć przed działaniem zewnętrznych czynników. W równym stopniu dotyczy to drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych. Do wyboru mamy kilka wariantów, lecz najlepiej ponownie je lakierować lub też lazurować. W zasadzie każdy wariant jest dobry, lecz różnią się techniką wykonania. Lakierując drzwi szczelnie, pokrywamy ich całą powierzchnię. Tym sam na nowo struktura drewna nie będzie widoczna. Z kolei lazura ma za zadanie zabezpieczać drewno od wewnątrz i do tego nie uzyskamy aż tak gładkiej powierzchni, jak w przypadku lakieru.

Podobne

Tagi