WARSZTATY ZERO WASTE W KIELCACH


Mam dla Was dziś relację z warsztatów zero waste w Kielcach. Co prawda warsztaty odbyły się miesiąc temu,  ale dopiero dziś zmobilizowałam się do napisania krótkiej relacji z owego wydarzenia.

Warsztaty miały miejsce 26 maja w Instytucie Dzizajnu w Kielcach na ulicy Zamkowej. Zaproszenie na to wydarzenie otrzymałam od jego organizatorki Olgi Grabiwoda. Ilość miejsc była ograniczona.

Warsztaty poprowadziły Małgorzata Gęca i Anna Komar z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste Polska. Małgosia jest ekspertem do spraw upraszczenia życia. Prowadzi bloga Vademecum Zero Waste. Znajdzie na nim wskazówki i przepisy na bezodpadowe życie. Ania Komar jest autorką bloga Moja Ekonomia.  Wyjaśnia na nim dlaczego mniej znaczy więcej.

Część wykładowa należała do Ani, natomiast warsztatowa do Małgosi.

Wykłady

Ania Komar przybliżyła słuchaczą ideę zero waste. Opowiedziała o 5 zasadach bezodpadowego życia.  Scharakteryzowała osobę Bea Johnson – prekursokri idei zero waste. Mówiła w taki sposób, że nikt nie spał, a  wszyscy słuchali z wielkim zaciekawieniem. Powiedziała też kilka informacji o Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste.

Warsztaty

Druga  praktyczna część należała do przesympatycznej Małgosi. Przywiozła ze sobą swój zerołejsterski „ekwipunek” m. in.  drewniany grzebień, bambusową szczoteczkę do mycia zębów, owijki do żywności, dezodorant w kremie, myjke do naczyń i wielorazowe płatki kosmetyczne do demakijażu zrobione ze sznurka konopnego.

 

Podzielila się z nami przepisami na domowej roboty środki czystości i kosmetyki. Robiliśmy domowy  odkamieniacz do czajnika i kosmetyk 3w1: podkład , puder i suchy szampon.

Wykonaliśmy owijki z woskiem pszczelim do kanapek i innej żywności. Super alternatywa dla folii aluminiowej i woreczków foliowych. Owijki bardzo dobrze zabezpieczają żywność. Nic nie wyleci i jedzenie zachowuje świeżość. Zrobienie owijki na kanapki jest banalnie proste. Ściereczke z naturalnego materialu np.  lub czy bawełny  posypujemy startym woskiem pszczelim. Przykrywamy papierem do pieczenia I prasujemy, aż wosk się rozpuści i pokryje cały materiał. Pamiętajmy,  żeby dobrze zabezpieczyć deskę do prasowania przed zabrudzeniem. Warsztaty Zero waste dały uczestnikom dużą dawkę praktycznej wiedzy.

Mam wielką nadzieję, że jeszcze nie raz będę miała przyjemność gościć na warsztatach u dziewczyn z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *