9 najbardziej bezużytecznych jednorazówek

9 NAJBARDZIEJ BEZUŻYTECZNYCH JEDNORAZÓWEK

Przedmioty jednorazowego użytku to dla środowiska poważny problem. Używamy je tylko kilka minut. Po tym czasie lądują w koszu na śmieci. Istnieją pewne „małe jednorazówki”, które wedle mnie są zbędne. Jednak w dzisiejszym świecie są dość trudne do uniknięcia. Sprzedawcy nie pytając Nas o zdanie podają nam je do zakupionego towaru. W ciągłym pośpiechu nie mamy chwili na zastanowienie i powiedzenie : „Hej, ale Ja nie chcę bezużytecznych jednorazówek!”.

Powinniśmy raz na jakiś czas „zatrzymać się” i odpowiedzieć sobie na pytania: Czy potrzebujemy tych rzeczy? Czy nie obejdziemy się bez nich? Dlaczego je bierzemy? Czy gdyby były dodatkowo płatne również bralibyśmy? 

Przygotowałam listę najbardziej bezużytecznych jednorazówek (wedle mojej skromnej osoby). Te drobne przedmioty jednorazowego użytku są wręcz dla mnie śmieszne.

 

1.Mini widelce do frytek

Najczęściej podawane są do frytek w miejscach typu fast food. Jeśli komuś uda się nabić na nie frytkę jest mistrzem. Ja nie mam takich zdolności. Moje jedzenie frytek kończy się rękoma. Nie mam do mini widelców cierpliwości.

 

frytki

2. Słomki do napojów

Używamy je około 20 minut. Po tym czasie lądują w koszu na śmieci. Ale po co? Myślę, że każda zdrowa dorosła osoba potrafi pić ze szklanki.  Wiecie,że pierwsze słomki wykonane były ze słomy? Używano ich do picia piwa, by uniknąć stałych zanieczyszczeń po fermentacji. Bez słomek jednorazowych da się żyć. A jeśli już nie możemy się bez nich obejść te plastikowe, jednorazowe zamieńmy na szklane lub stalowe.

 

plastikowe słomki

3. Parasolki do drinków i koktajli

Ładnie wyglądają w drinku tylko przez kilka-kilkanaście minut. Gwarantuję Wam, że bez nich napój smakuje tak samo. Bez wątpienia da się bez nich obejść. Parasolki to tylko takie „złotko” dla naszych oczu. Wedle mnie to zbędna ozdoba. Parasolki mają chronić człowieka przed słońcem i deszczem, a nie stanowić ozdobę napoju.

parasolki do drinków

4. Małe łyżeczki do lodów w waflach

Jestem w stanie zrozumieć łyżeczki do lodów w kubeczku, ale do tych w rożkach/waflach nie. To ma być dekoracja?Udogodnienie dla klientów? Dla mnie bezsens. Czekam teraz na lody, za które zapłacimy, ale nie będziemy ich musieli jeść, żeby sobie nie pobrudzić języka.

 

lody

6. Plastikowe rękawiczki do nakładania żywności

Plastikowe jednorazowe rękawiczki w sklepie na dziale owoce i warzywa na pierwszy „rzut” oka  wydają się być dobrym pomysłem. Przestrzeganie higieny jest bardzo ważne. Jednak nie popadajmy w skrajności. Nie musimy nakładać warzyw i owoców przez jednorazówki. I tak po zakupie myjemy je wodą. Plastik zdecydowanie nie jest higieniczny.

7. Folie do pakowania jednostkowego odzieży

Pakowanie każdego ubrania w oddzielny worek ma zapewnić ochronę przed ich zabrudzeniem (syf, kiła i mogiła 🙂 ). Najczesciej zapakową odzież widzę na targach i w małych  sklepikach. Ale takie „cuda” nie tylko tam.  W sieciówkach jest to samo. Towar przed wyłożeniem na sklep wychowany jest z opakowań.

8. Poduszki powietrzne zabezpieczające przesyłkę

Większość przesyłek pakowana jest w kartonowe pudełka wypełnione zabezpieczeniami: folią bąbelkową, styropianem, poduszkami powietrznymi. Nawet jak zamawiamy sam obrus, otrzymujemy go owiniętego w stertę plastiku. Cieszy mnie fakt, że w niektórych sklepach jest opcja przesyłki zero waste. Nawet jeśli sprzedawca nie informuje o takiej formy wysyłki, możemy go poprosić o nieużywanie zabezpieczeń paczki.

9. Tacki styropianowe z folią do pakowania warzyw i owoców

Często w supermarketach owoce i warzywa zapakowane są na styropianowych tackach i owinięta termokurczliwą folią. Widziałam nawet arbuzy i ananasy pokrojone na małe kawałki i zapakowane. Taka żywność niekoniecznie jest pierwszej świeżości. „Duszą się” pod folią i po wyjęciu znacznie szybciej psują się od tych kupionych luzem. Kupuję wyłącznie warzywa i owoce luzem.

 

I to byłby na ten moment koniec mojej czarnej listy bezużytecznych jednorazówek. Co byście dopisali do tej listy? A może macie inne zdanie i uważacie te jednorazówki za niezbędne w Waszym życiu? Zapraszam do komentowania.

18 thoughts on “9 NAJBARDZIEJ BEZUŻYTECZNYCH JEDNORAZÓWEK”

 1. Rzeczywiście tych kilka przykładów, które wymieniłaś to czysty absurd. Nie wszyscy zaraz będą chętnie rezygnowali z siatek w sklepie i kupowali do swoich opakowań, ale niektóre plastiki są po prostu zbędne. Komu potrzebny ogórek pakowany w foliową osłonkę, czy miniaturowe łyżeczki i widelczyki, które zaraz się łamią. I tak ich nikt nie używa.

 2. W lodziarniach, do których chodzę zamiast plastikowych łyżeczek używa się drewnianych szpatułek i nie daje się ich do każdej porcji lodów. Stoją w pojemniczku i jeśli ktoś chce, to z nich korzysta. To zawsze opcja bardziej eko 🙂
  Poduszki powietrzne do zamówienia to opcja lepsza, niż rulon folii bąbelkowej. Z dwojga złego lepsza poduszka czy dwie, niż dwa metry bąbelków upchniętych do paczki. A najlepiej, kiedy zamiast folii jest papier pakowy lub pocięta tektura. Takie opcje cieszą mnie najbardziej.
  Tacek nie lubię, ale jak już mam, to myję, odkładam i używam jako wielorazowe podstawki. Podobnie pojemniki po dużych lodach służą mi do przewożenia żywności czy pakowania gościom np. ciasta.
  A tak na marginesie, to jestem mistrzem, który daje radę nabić frytki na ten mikro widelec. Inna sprawa, że takie jedzenie, to żadna frajda.

  1. Ja używam łyżeczek do lodów, ale tylko tych w kubeczkach. W sumie to i tak lody jem bardzo sporadycznie, nie przepadam za nimi.

 3. Wypełniacze czasem się przydają, gdy przewożone jest np. coś szklanego. A druga sprawa to łyżeczki do lodów – nigdy nie spotkałam się, aby były dodawane do każdej porcji (albo leżą w koszyku obok, albo trzeba o nie poprosić). Sama mam przyjaciółkę z celiakią, która wafelków jeść nie może, więc łyżeczka jej się przydaje, aby móc zjeść to co jest w środku wafelka.

  1. Przy szkle możemy użyć eko wypełniaczy np. starych gazet, wiór drzewnych czy pociętych kartonów. Co do lodów i łyżeczek, często spotykałam się z takim „zjawiskiem” w lodziarniach nad morzem.

 4. Hmm… w artykule jest dużo racji, ale nie zgodzę się ze wszystkim. Takie słomki na przykład. Nie wydaje Ci się, że picie przez słomkę jest o wiele bardziej higieniczne niż ze szklanki w barze, gdzie tak na prawdę nie wiemy jak dokładnie została ona umyta? Poza tym wypełnianie paczek gazetami mija się z celem. Ginie mnóstwo drzew na ich wyprodukowanie a wątpię, że duże firmy fatygowały by się czekając na zużyte gazety do pakowania. Takie „poduszki powietrzne” są tańsze w produkcji, bezpieczniejsze dla lasów a co ważniejsze nadają się do recyklingu… 🙂

  1. Otóż to! To, że coś jest zbędne to jedno, ale to że można to przetworzyć a nie wyrzucać byle gdzie to drugie. Wszystko jest dla ludzi, tylko z głową trzeba z tego korzystać 🙂

  2. Zawsze możesz mieć przy sobie stalową słomkę wielokrotnego użytku. W większości barów są zmywarki. Naczynia są dobrze umyte. Sama kiedyś pracowałam w hotelu, wszystkie naczynia były czyściutkie. A co do gazet, papier produkowany jest z drzew z cięć pielęgnacyjnych. A jeśli mamy już tą gazetę, dobrze jest jej nadać „drugie życie”.

 5. Mnie przeraża ilość śmieci, które produkujemy tylko po wyciągnięciu zakupów i przełożeniu ich do lodówki. większość z nich nie potrzebowałaby worka, ale producenci „wiedzą lepiej” 🙁

  1. Pierwsze co mi przychodzi na myśl to jogurty dla dzieci w czteropaku, pakowane dodatkowo jeszcze w 1 kartonik zbiorczy.

 6. A co z gadżetami wciskanymi w lidlach i innych sklepach? Ostatnio dostalam takie maciupkie zabawki z przyssawkami dla dzieci, zapakowane w foliowe sztywne zgrzane na cieplo opakowanie… Masakra, czysty śmieć!!! W skali kraju,… swiata wychodzą tego tony!

  1. Masz rację z tymi gadżetami. Sama kiedyś takie dostałam. Nawet nie mogłam tych figurek dać moim dzieciom do zabawy, bo były bardzo małych rozmiarów. Wzięłam je automatycznie, ale nie wiem po co.

 7. Po części się zgadzam ale o ile dorosła osoba uważa, że mini widelce, łyżeczki czy słomka jest zbędna to jednak znam wiele dzieci dla których są one ułatwieniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *