ZIELONE FILTRY POWIETRZA

Sezon smogowy uważam za otwarty. W mediach alarmy o kilkukrotnie przekroczonych normach zanieczyszczeń powietrza. Skłoniło mnie to, do napisania wpisu o zielonych filtrach powietrza.

 

Zielone filtry - rośliny oczyszczajace powietrze

 

W najlepszym przypadku zanieczyszczone powietrze „funduje” człowiekowi: bóle głowy, problemy z zatokami, kaszel, przewlekłe zmęczenie i alergie. W najgorszym nowotwory i śmierć.

Zielone filtry chodź w pewnym stopniu pomogą oczyścić powietrze w mieszkaniu i poprawią samopoczucie domowników. Nie są jednak w stanie wyeliminować wszystkich zanieczyszczeń.

Przedstawiam Wam 10 kwiatów doniczkowych oczyszczających powietrze z różnych chemikaliów – zielone filtry powietrza:

 

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina posiadające lancetowate liście i białe kwiaty. Nazywany jest lilią domową. To jeden z moich ulubionych kwiatów doniczkowych. Do jego prawidłowego wzrostu wystarczy tylko pól cieniste stanowisko i systematyczne podlewanie. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Benzen posiada silne właściwości rakotwórcze. Występuje w wielu materiałach wykończeniowych (farby, kleje). Formaldehyd jest silnym alergenem. Stosowany jest w produkcji mebli z płyt pilśniowych czy wiórowych, lakierach, farbach, klejach i syntetycznych wykładzinach podłogowych. Skrzydłokwiat zalecany jest szczególnie w pomieszczeniach świeżo po remoncie czy wykończeniu. Należy zachować ostrożność przy dzieciach, bowiem kwiat jest trujący.

Fikusy

Fikusy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych o rozproszonym świetle. Warto je ustawić w pobliżu widnych okien. Trzeba o tym szczególnie pamiętać zimą, kiedy jest mniej światła słonecznego. Nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Wymagają regularnego zraszania i nawożenia (pamiętajcie o ekologicznych nawozach). Posiadają piękne, błyszczące liście. Fikusy oczyszczają powietrze z wielu toksyn m. in. z: formaldehydu, benzenu i amoniaku.

Aloes

Aloes lubi jasne miejsca, nie można go jednak wystawiać na bezpośrednie promienie słoneczne.  Filtruje, nawilża powietrze oraz produkuje tlen nocą. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie. Jednym słowem roślina idealna. Aloes to mój ulubiony z kwiatów doniczkowych.

Bluszcz pospolity

Jest to dość wymagająca i trudna w uprawie roślina. Lubią stanowiska lekko zacienione,ale nie ciemne. Do podłoża warto dodać żwir i piasek, aby było przepuszczalne. Bluszcz tak jak wyżej wspomniany skrzydłokwiat jest rośliną trującą. Trzeba uważać przy dzieciach i zwierzętach. Według naukowców z NASA jest to najlepszy zielony filtr powietrza.

Draceny

Draceny preferują jasne stanowisko o rozproszonym świetle. Lubią pomieszczenia o dużej wilgotności. Można je więc ustawić nawet i w łazience. Są łatwe w uprawie, idealne dla ludzi bez „ręki” do kwiatów. Oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń takich jak: toluen, benzen, formaldehyd, trójchloroetylen i tlenek węgla.

Paprocie 

Wiem, że paprocie nie są teraz w modzie, kojarzą się ze starodawnymi wnętrzami. Warto jednak nie zważając na trendy mieć je w swoim mieszkaniu. Bardzo efektywnie oczyszcza domowe powietrze. Łagodzie też promieniowanie elektryczne i elektroniczne. Lubią wilgotne podłoże i zraszanie.

Palmy

Palmy osiągają pokaźne rozmiary i są łatwe w uprawie. To rośliny idealne do biura i większych pomieszczeń. Usuwają z  powietrza: formaldehyd, amoniak, to­lu­en, ksy­len, ben­zen i trój­chlo­ro­ety­len. Mając palmę w mieszkaniu, poczujesz się niczym na egzotycznej wyspie.

Zielistka (Trawka)

Zielistka to roślina dość popularna i niewymagająca. Ma długie, zielone liście przypominając trawę. Filtruje powietrze z formaldehydu, benzenu i dwutlenku węgla. Trawka chroni też przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Warto ją postawić w pobliżu komputera czy telewizora.

Sansewieria (Wężownica)

Jest to sukulent łatwy w uprawie i pielęgnacji. Jest w stanie wytrzymać kilka miesięcy bez wody. Magazynuję wodę w swoich liściach.   Oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Nocą zamienia dwutlenek węgla na tlen, jest więc idealną rośliną do sypialni. Wiecie,że ta roślina nazywana jest też „językiem teściowej”?

Gerbery doniczkowe

Gerbery to rośliny o pięknych kwiatach, najczęściej w pastelowych barwach. Stanowi ozdobę mieszkania i nawilża powietrze. Jest trudna w uprawie i wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Filtruje powietrze z benzenu i trichloroetenu. Dodatkowo też nawilża powietrze i pełni funkcję dekoracyjną.

Kilka z nich koniecznie powinno znaleźć się w Waszym domu. Jedne są bardziej wymagające i potrzebują dużo „uwagi”, drugie łatwe w uprawie i nie sprawiające kłopotów.

I na koniec pamiętajcie! Nie można przesadzać z ilością roślin w mieszkaniu. Na 10 metrów kwadratowych powinna przypadać jedna roślina.

 

Macie w domu zielone filtry powietrza? Jeśli tak koniecznie dajcie znać. 

20 thoughts on “ZIELONE FILTRY POWIETRZA”

  1. Skrzydłokwiat i dracena trafiona, to zapulsowały dzięki tobie. Ich notowania poszybowały w górę. Cukier dla konia, mięsny chrupek dla psa, tuńczyk dla kota, a dla rośliny w nagrodę?

  2. Ale fajny wpis! Niedawno się przeprowadziłam i właśnie jestem na etapie „zalesiania”. Uwielbiam skrzydłokwiat, chociaż nie miałam pojęcia, że ma takie właściwości! W sypialni mam takie dwa – i rosną jak na drożdżach (haha może tak „żrą” te wszystkie poremontowe zapachy) oraz sansewierię, którą też zupełnie instynktownie umieściłam na szafce przy łóżku. Fikus zaistniał w doniczce dosłownie tydzień temu – mam nadzieję, że ładnie wyrośnie, bo póki co jest malutki. Moje wybory były całkiem w ciemno, ale widzę, że nieźle trafiłam 🙂 W ogóle fajne jest takie dbanie o parapetowy ogródek 🙂

    Poza wszystkim – bardzo fajny blog. Będę do Ciebie zaglądać!
    Pozdrowienia serdeczne!

  3. Ja kwiatów mam bardzo mało w domu, ale już od jakiegoś czasu poluję na fikusa. Ciągle wracam do wielkiego, stojącego w wielgachnej doniczce u babci w dużym pokoju. I wymarzyłam sobie żeby mieć teraz we własnym salonie takiego samego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *