kompostowanie w ogrodzie

KOMPOSTOWANIE W OGRODZIE

Dziś o kompostowaniu odpadów organicznych w ogrodzie. Wspomnę, że istnieją także kompostowniki przeznaczone do kompostowania wewnątrz domu. O takich możecie  przeczytać u Kasi na blogu Ograniczam Się – Zero Waste po polsku – #7 Kompostuj. Jeśli macie jakieś wątpliwości  co do kompostowania „domowego”, Kasia je na pewno rozwieje i odpowie na każde pytania. Polecam też dołączyć do grupy na facebooku Wielkie Kompostowanie. Znajdziecie tam wiele przydatnych wskazówek i informacji. Możecie się również tam dzielić i wymieniać doświadczeniem z innymi członkami grupy.

 

Mamy piękną jesień, czas przygotować ogród do „zimowego snu”. Większość z Nas w tym czasie robi w swoim ogrodzie prace porządkowe: grabienie liści, usuwanie przekwitłych kwiatów, koszenie trawy, wysypywanie ziemi ze skrzynek i donic balkonowych, likwidowanie grządek w warzywniaku, wyrywanie chwastów, przycinanie drzew i krzewów. Kompostowanie jest najbardziej ekologicznym sposobem unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów. Daje bardzo dużo korzyści, przy niewielkim nakładzie finansowym. Opady organiczne wytwarzamy nie tylko jesienią, ale przez cały rok. Warto w swoim ogrodzie założyć kompostownik.

Co to jest kompost?

Kompost to nawóz wytwarzany głównie z odpadów pochodzenia roślinnego. Powstaje poprzez rozkładanie resztek roślinnych przez mikroorganizmy. Dostarcza roślinom składników pokarmowych i poprawia jakość gleby.

Jak zrobić kompostownik?

Do wykonania kompostownika wystarczą nam: młotek, deski, gwoździe i chwila wolnego czasu. Z desek zbijamy prostokąt o wielkości około 120 cm x 150 cm. Kompostownik może być oczywiście mniejszy. Wszystko zależy od ilości odpadów organicznych, jakie wytwarzamy w Naszym gospodarstwie domowym. Między deskami powinny być zachowane odstępy, by zapewnić dopływ powietrza do pryzm kompostowych. Wysokość kompostownika powinna wynosić od kilkudziesięciu centymetrów do około 120. W niektórych źródłach spotkałam się z błędną informacją o wysokości nawet do 150 cm. Kiedy będzie wyższy, mogą być problemy z dostępem powietrza do kompostowanego materiału. Pamiętajmy, żeby skrzynia powinna być bez dna i przykrycia. Na kompostownik świetnie nadają się też palety euro, betonowe ogrodzenie ażurowe czy kawałek siatki ogrodzeniowej i drewniane paliki. Wszystko zależy od Naszej inwencji twórczej. Ja ma kompostownik wykonany z desek i gwoździ. Pokazywałam go we wpisie Co robię, żeby być „eko”.

Idealne miejsce na kompostowanie w ogrodzie

Miejsce powinno być lekko zacienione, osłonięte od wiatru. Jeśli zależy nam na estetyce, możemy odgrodzić go od pozostałej części działki krzewami lub drzewami. Wielu ludzi boi się nieprzyjemnego zapachu, nic bardziej mylnego. Jeśli w prawidłowy sposób będziemy prowadzić kompostownik, będzie miał zapach ściółki leśnej.

Co nadaje się kompostowania?

Do kompostownika nadają się: skoszona trawa, liście, słoma, siano, rozdrobnione gałęzie, popiół drzewny z kominka i ogniska, przekwitnięte kwiaty, chwasty bez nasion, trociny, kora, uszkodzone i obite owoce i warzywa, obierki z warzyw i owoców, resztki przypraw, fusy z kawy i herbaty, drobno pocięty papier (niekolorowy), skorupki z jaj, ziemia z doniczek, pieczywo.

Czego nie wrzucać do kompostownika?

Nie możemy wrzucać: części roślin zainfekowanych, owoców cytrusowych (ze względu na dużą ilość chemii, jaką są pryskane), drewna malowanego i impregnowanego, gazet i tektury powlekanej (np. kartonów po mleku), odpadów pochodzenia zwierzęcego (całych jaj, nabiału, kości, mięsa, tłuszczu), odchodów zwierzęcych, żwirku dla kota, grubych gałęzi, zimozielonych części roślin (szczególnie żywicznych), popiołu z grilla (jeśli używaliśmy podpałki), trawy opryskanej herbicydami, liści dębu.

Jak kompostować?

Materiał układamy warstwami, im bardziej różnorodny tym lepiej. Jedna warstwa powinna mieć około 30 centymetrów. Pierwszą warstwa powinna być przepuszczalna: skoszona trawa, chwasty, liście, drobne gałęzie, kora. Będzie ona odpowiadała za odprowadzanie nadmiaru wody i prawidłowy obieg powietrza. Kolejną warstwę możemy podsypać ziemią z poprzedniego kompostowania lub żyzną ziemią ogrodową. Układamy kolejne warstwy materiału i przesypujemy je ziemią ogrodową. Przykrywamy torfem lub ziemią.

Na gotowy kompost musimy poczekać około pół roku. Jeśli założymy go jesienią, pierwszą „porcję” naturalnego nawozu będziemy mieć wiosną.

 

Macie kompostownik w swoim gospodarstwie domowym? Jeśli nie to polecam. Pozwala on zmniejszyć nawet o 50% ilości wywożonych odpadów.

 

 

22 thoughts on “KOMPOSTOWANIE W OGRODZIE”

  1. a ja całe życie myślałam, że kompostowanie, to po prostu wrzucanie wszystkiego na stosik i potem przekopywanie do ogródka :). A teraz widzę, że jak chce się coś robić dobrze, to do wszystkiego trzeba mieć wiedzę. Bardzo podoba mi się, że piszesz po co należy tak układać. Proste, logiczne wyjaśnienia. I czego tam nie wrzucać. super pomocnik.

  2. Ja mam kompostownik w ogrodzie, ale staramy się spopularyzować kompostery które mogą obsługiwać wspólnoty bądź bloki mieszkalne na osiedlach. Można tam wrzucać cały odpad kuchenny oraz resztki roślinne. Urządzenia pracują w oparciu o naturalny proces rozkładu poprawiając jedynie warunki procesu. Informacje można znaleźć na fb kompostery big hanna

  3. Odkąd byłam mała mieliśmy w ogródku kompost, zanosiłam tam każdy ogryzek i skórkę. Dzisiaj już zdecydowanie mniej spedzmay czasu w ogrodzie, ale kompost wciąż istnienieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *