KUPUJ LODY Z GŁOWĄ I UWOLNIJ KURY Z KLATEK

Lato w pełni – upał i wysokie temperatury. Szczególnie  tą porą roku uwielbiamy wszyscy zimne lody. W sklepach mamy bardzo duży wybór, jak to się mówi „do wyboru do koloru” – czerwone, zielone, truskawkowe, orzechowe i tysiące innych smaków i kolorów. Różne formy – rożki, rolady, w kubeczku i na patyku. Ciągle pojawiają się jakieś lodowe nowości. I tu mała ciekawostka – ostatnio w lodziarni wpadłam na lody o smaku Facebooka 🙂 Nie skusiłam się jednak, wolę tradycyjne lody o smaku waniliowym czy orzechowym.

Przejdę do sedna sprawy, bo nie o kolor czy formę tutaj mi  dziś chodzi, tylko o jaja! Większość lodów w swoim składzie zawiera jajka kurze, część producentów niestety używa tych z chowu klatkowego. Są też firmy produkujące lody wege (bez jaj).

Poniżej wypisałam marki lodów z jajami z wolnego wybiegu lub te „bezjajowe”.

   • Grycan

   • Algida

   • Benn&Jerry’s

   • Haagen-Dazs

   • Zielona Budka

   • Koral

Wybieram dobrze i świadomie, dlatego kupuję lody wyłącznie firm, które wyżej wymieniłam. Wierzę, że chodź w małym stopniu przyczynię się do uwolnienia kur z klatek i odzyskają swoją wolność.

Kury uwielbiają grzebać pazurami w ziemi, zażywać kąpieli piaskowych i przesiadywać na grzędzie. W klatkach mają ograniczony ruch, nie mogą rozprostować skrzydeł, często nie mają dostępu do świeżego powietrza i promieni słonecznych. Kura na wolnym wybiegu może żyć nawet 12 lat, w klatkach często nie dożywają nawet 2 lat.

Zachęcam Was do przemyślanych zakupów. Sama nic nie zdziałam, razem możemy zrobić dużo. Gdyby spadła sprzedaż lodów zawierających jaja z chowu klatkowego, producentom dało by to dużo do myślenia. Może zaprzestali by używać zw. „trójek”.

Na stronie internetowej Stowarzyszenia Otwarte Klatki http://jakonetoznosza.pl/

można zadeklarować niekupowanie jajek z chowu klatkowego.

20 thoughts on “KUPUJ LODY Z GŁOWĄ I UWOLNIJ KURY Z KLATEK”

 1. Nawet o tym nie pomyślałam, ale teraz będę bardziej zwracała na to uwagę, choć najczęściej kupuję lody z Twojej listy. No cóż, są one chyba najbardziej popularne. Czasem jem lody z lodziarni, ale nie mam pojęcia, co tam dodają 😀

 2. Dobrze być świadomym i mieć wtedy prawdziwy wybór. Widzę tylko jeden problem, ludzie kupując jajka w sklepie często nie wiedzą, jakie wzięli (chów klatkowy, wolny wybieg czy jeszcze inne), bo nie wszyscy nadal wiedzą, co oznaczają „te numerki”, ani czym to tak na prawdę jest. Obawiam się, że lody to już dużo bardziej zaawansowany etap uświadamiania. Powodzenia!

 3. O, przydatna lista. Hodowla klatkowa to zbrodnia i nigdy nie kupuję takich jaj (zresztą jaja jem może raz w miesiącu). A z lodów i tak wolę sorbety, więc problem z głowy :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *