W PEKINIE ZA BILET ZAPŁACISZ PLASTIKOWĄ BUTELKĄ

Władze Pekinu wpadły na super pomysł, aby zachęcić pasażerów metra do recyklingu. Na stacjach zostały zamontowane specjalne automaty, do których wrzuca się plastikowe butelki typu pet. W zamian otrzymujemy bilet bądź pakiet telefoniczny, zależnie od ilości wrzuconych butelek. Im więcej wrzucimy, tym więcej „wyjmiemy” 🙂

Pierwsze maszyny zaczęły działać w 2012r. na stacjach linii numer 10 w Pekinie. Miasto chce w ten sposób odzyskiwać jak najwięcej surowców wtórnych oraz uświadomić społeczeństwo jak ważny jest recykling. Automaty na butelki wnoszą bardzo duży wkład do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Zasada działania maszyny nie jest skomplikowana, z jej obsługą poradzi sobie nawet dziecko. Do odpowiedniego otworu wrzucamy butelkę i czekamy kilkanaście sekund na jej zmiażdżenie. Po upływie odpowiedniego czasu otrzymujemy „nagrodę” uzależnioną od liczby i wielkości butelek.

Kolejnym plusem takiego typu systemu jest obniżenie opłat miejskich za wywóz odpadów.

Butelkowa inicjatywa narodziła się w Stanach Zjednoczonych, następnie trafiła do Austrii, Niemiec, Chin oraz Włoch.

Może taki pomysł przyjmie się także w Polsce? 

Myślę, że każdy z Nas chciałby otrzymać bilet za kilka plastikowych butelek po napojach. Większość ludzi zaczęłaby „szanować” każdą butelkę, a nie traktowała jak niepotrzebny odpad. Nie poniewierały by się niechciane po poboczach dróg, w parkach i lasach. Nasz kraj byłby piękniejszy i szczęśliwszy.

 

6 thoughts on “W PEKINIE ZA BILET ZAPŁACISZ PLASTIKOWĄ BUTELKĄ”

  1. W Berlinie trochę tak to działa (tzn. prawdopodobnie w innych miastach też). Do cen większości butelek doliczana jest kaucja. Wszyscy zbierają butelki, a potem grzecznie odnoszą je do automatów 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *