SKÓRA Z ANANASA

Eko skóra z ananasa czyli Piñatex to alternatywa dla skóry naturalnej. Materiał ten jest lekki, bardzo wytrzymały, oddychający i elastyczny. Można go farbować na dowolne kolory i uzyskiwać wiele faktur. Warto wspomnieć również, że jest tani i biodegradowalny. Do jego produkcji nie są używane żadne chemikalia niebezpieczne dla środowiska. Na pomysł ananasowego interesu wpadła hiszpańska projektantka Carmen Hijosa.

Liście ananasa to produkt uboczny ich uprawy. Wykorzystanie ich do produkcji eko skóry sprawia, że owoce wykorzystywane są w całości bez generowania odpadów. Rolnicy dzięki pomysłowi projektantki uzyskują  dodatkowy dochód z czegoś co kiedyś stanowiło duży problem. W procesie produkcji ananasowej skóry powstaje biomasa z której otrzymujemy nawóz organiczny.

„Włókna z liści ananasa pozyskiwane są przez rolników na plantacjach, zanim liście zostaną rozłożone warstwowo i pocięte. Następnie włókna są poddawane procesowi, który zmienia je we włókninę. Co ciekawe produktem ubocznym jest biomasa, która może być następnie przekształcona w nawóz organiczny. Dzięki temu rolnicy mogą czerpać z produkcji dodatkowe korzyści finansowe” – mówiła w jednym z wywiadów Carmen Hijosa.

Liście używane są do produkcji butów, etui , torebek, plecaków i innych dodatków. Produkty z Piñatex znalazły wielką rzeszę swoich zwolenników, popyt na nie ciągle rośnie. Szczególne zainteresowanie wzbudzają wśród wegan wrażliwych na los zwierząt.

Piñatex to wolny wybór od okrucieństwa zwierząt hodowanych i zabijanych w celu pozyskiwania naturalnych skór.

W Polsce ananasowe dodatki można kupić w sklepie z wegańską modą w Katowicach prowadzonym przez Ele Lelek. . Kobieta jest weganką, unika jedzenia i innych rzeczy pochodzenia zwierzęcego. Sklep posiada też stronę internetową, gdzie zakupy można zrobić online. Część dochodu ze sprzedaży przeznaczana jest na pomoc potrzebującym zwierzakom. Ela dodatkowo prowadzi bloga o wegańskim stylu życia, warto tam zajrzeć i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy .

Link do sklepu:

https://vegemoda.pl/

Ja jestem pozytywnie nastawiona do skóry z liści ananasa i sama myślę o zakupie eko torebki. Najbardziej spodobała mi się zwykła czarna kopertówka. Uwielbiam prostotę i minimalizm.

https://vegemoda.pl/sklep/damskie/kosmetyczka-unisex-pinana-bag-black/

Torebka kosztuje około 200 zł. Nie jest to wygórowana cena, patrząc na jej wysoką jakość i pomoc zwierzętom.

Co myślicie o tej ananasowej modzie? A może wolicie skórę naturalną?

21 thoughts on “SKÓRA Z ANANASA”

  1. Zdecydowane NIE dla skóry natularnej. A o tej ananasowej nie słyszałam! Coś z niczego to naprawdę fajna sprawa i cieszę się, że jednak gdzieś tam na świecie istnieją też mądrzy ludzie 😀

  2. Nigdy nie słyszałam o wykorzystywaniu liści ananasa do produkcji torebek czy innych dodatków. Wygląda niesamowicie. Ciekawe jak z trwałością?

  3. Ja właśnie szukam eko sklepów i powoli mi się udaje odnajdywać perełki. 🙂 Cieszę się, że VegeModa może być moim kolejnym przystankiem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *