KWASEK CYTRYNOWY JAKO EKO ŚRODEK CZYSTOŚCI

Kwasek cytrynowy to uniwersalny środek czyszczący, który z powodzeniem zastąpi detergenty. Nadaje się do m. in. do sprzątania, prania,  usuwania kamienia i  usuwania brzydkich zapachów. Posiada właściwości bakeriobójcze, grzybobójcze i antypleśniowe.

Poniżej przedstawiam Wam jego 10 zastosowań:

1. Odkamieniacz do armatury. 2 łyżeczki kwasku rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. W przygotowanym roztworze moczymy gaziki i okładamy zabrudzone kamieniem miejsce. Po kliku minutach zdejmujemy i przecieramy suchą ściereczką.

2. Usuwanie osadu na kubkach. Kubki mające zabrudzenia z osadu z herbaty czy kawy przecieramy gąbką nasączoną roztworem z kwasku i wody (2 łyżeczki kwasku na 100 ml ciepłej wody).

3. Płyn do płukania tkanin. Przepis na płyn: 5 łyżeczkę kwasku, 2000 ml ciepłej wody i 20 kropli ulubionego olejku eterycznego.

4. Nabłyszczanie naczyń ze szkła. Naczynia płuczemy w wodzie z dodatkiem kwasu cytrynowego.

5. Czyszczenie mikrofali. 3 łyżki kwasku rozpuszczamy w szklance wody. Wlewamy do miseczki i wstawiamy do kuchenki mikrofalowej na 2 minuty. Wyjmujemy i przecieramy wnętrze mikrofali suchą ściereczką.

6. Odkamieniacz do czajnika. 2 łyżeczki kwasku wsypujemy do czajnika napełnionego 2 szklankami wody i gotujemy. Roztwór zostawiamy na kilkanaście minut i po upływie wskazanego czasu wylewamy i płuczemy czajnik.

7. Wybielacz do tkanin. Do proszku do prania dodajemy 2 łyżeczki kwasku cytrynowego.

8. Czyszczenie fug w łazience. Przygotowujemy pastę z 2 łyżeczek kwasku i szklanki ciepłej wody. Nanosimy na fugi i czyścimy starą szczoteczko do zębów, po kilkunastu minutach przecieramy zwilżoną wodą ściereczką.

9. Usuwanie plam z dłoni. Proszek wysypujemy na dłonie i pocieramy. Doskonale sprawdza się przy zabrudzeniach po owocach i warzywach.

10. Czyszczenie sztućcy. Do kwasku dodajemy troszkę wody i szorujemy sztućce, następnie myjemy jak zwykle.

Co myślicie o takim domowym środku czystości? Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was przydatny.

8 thoughts on “KWASEK CYTRYNOWY JAKO EKO ŚRODEK CZYSTOŚCI”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *