SKLEP BEZODPADOWY

Pomysł sklepu typu zero waste narodził się w głowach dwóch dziewczyn. Pierwszy taki punkt handlowy powstał w Berlinie w 2014 r. 

W Polsce pierwszy bezodpadowy sklep został otwarty  w Warszawie w 2015 r. 

earth-1709250_1920.png

W sklepie można kupić naturalne produkty, pochodzące głównie od lokalnych dostawców. Towar sprzedawany jest bez opakowań lub w pojemnikach wielokrotnego użytku.  Na zakupy należy zabrać ze sobą torbę lub ewentualnie można ją „wypożyczyć” w sklepie za kaucją. Świeżo wyciskane soki degustowane są przez klientów w kubkach wielorazowych na miejscu lub zabierane w ich własnych butelkach. Sklep nie generuje odpadów, nie ma tu miejsca na niepotrzebne folie i kartony.

Sklep bezodpadowy to super pomysł, jestem jak najbardziej na TAK. Mam już dość wszechobecnych odpadów. Każda czekoladka zapakowana jest w sreberku, ułożona na plastikowej tacy i wsadzona do wielkiego kartonowego pudełka owiniętego bezbarwną folią. Kupując taki produkt płacimy nie tylko za niego, ale i za opakowanie, które docelowo traktowane jest jako odpad. Każdy z Nas wie, że za odbiór i wywóz odpadów z gospodarstwa domowego płacimy duże pieniądze.

Bardzo żałuję, że w pobliżu mojego zamieszkania nie ma takiego pomysłowego sklepu. Jestem więc zmuszona robić zakupy w zwykłych supermarketach, osiedlowych sklepikach lub na lokalnym targowisku. Przestrzegam jednak kilku zasad. Nie kupuję paczkowanych mięs, wędlin, owoców i warzyw. Jaja kupuję na lokalnym straganie bez kartonowych wytłaczanek. Zawsze zabieram na zakupy torbę z materiału.

Co myślicie o „bez śmieciowych” sklepach? A może macie w pobliżu taki?

 

13 thoughts on “SKLEP BEZODPADOWY”

  1. Świetny pomysł. Czekam na takie sklepy. Sama kupuję „na wagę” i chodzę na zakupy ze swoją torbą. Zaczynamy od małych kroków.

  2. Kurczę, sama nie wiem. Mnie też denerwuje, że generuję tyle śmieci, ale w sklepie to raczej by nie wypaliło. Nie chciałabym pić z wielorazowego kubka w sklepie, skąd możemy wiedzieć, czy był umyty czy jedynie przepłukany. Wiadomo, gdy idę w gości, w ogóle sie nad tym nie zastanawiam, bo to oczywiste, że każdy w domu zmywa. Natomiast w takich miejscach jak sklep, jednak zastanawiałabym się.

  3. Pingback: PIES ZERO WASTE -

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *